Együtt ünnepelte a Bölcsődék napját és a Föld napját az Egyesített Bölcsőde
Hazánkban a bölcsődei ellátás hosszú és megbecsülést érdemlő múltra tekint vissza: az első magyar bölcsőde 173 évvel ezelőtt, 1852. április 21-én kezdte meg működését Budapesten, a Kalap utca 1. szám alatt. E jeles évforduló tiszteletére ünnepelhetjük immár 16. éve államilag elismert ünnepként is a Bölcsődék napját.
Budafok-Tétény első bölcsődéje 1926-ban nyitotta meg kapuit azon gyermekek számára, akiknek családi körülményei – főként az anyák munkavégzésének következtében – ezt szükségessé tették. A korabeli közgyűlési jegyzőkönyvek tanúsága szerint a bölcsődében történő ellátást már akkor is a szociális védelmi munka körébe sorolták.
Az első magyar bölcsőde megnyitása óta rengeteget változott, fejlődött a bölcsődei szakma. Változatlan maradt viszont a gondoskodás, az elhivatottság, a gyermekek iránti szeretet, ami minden bölcsődei dolgozó szívében ott él.
A XXII. kerületi Egyesített Bölcsőde tagbölcsődéi nemcsak biztonságos helyet jelentenek a gyermekek számára, hanem egy olyan második otthont, ahol kisgyermeknevelőik szeretettel, elhivatottsággal, tudatossággal nevelik őket. A bölcsődei ellátás eredményességének biztosításához elengedhetetlen az egyéb területen dolgozó munkatársak, segítő szakemberek, élelmezés területén dolgozók, adminisztratív munkakörben dolgozók, kertészek, takarítók munkája is, köszönet illeti őket is odafigyelő, gondoskodó munkájukért.
Budapest XXII. kerületében különösen büszkék lehetünk arra a szakmai tevékenységre, amit a bölcsődei munkatársak végeznek. Szakszerűen gondoskodnak a gyermekek testi-lelki fejlődéséről, és emellett a jövőjük formálásáról is. A környezeti fenntarthatóságra, a természet tiszteletére és szeretetére való nevelés, az állatvédelem iránti érzékenyítés mind olyan értékek, amelyek egész életre szóló nyomot hagynak a kicsikben. Minden egyes bölcsődei dolgozó hozzájárul ahhoz, hogy az ellátott gyermekek boldogokká, és a későbbiekben környezetük iránt érzékeny, felelősségteljes felnőttekké váljanak majd.
Mivel az idei ünnepség a Föld napjával esett egy dátumra, a szakmai előadások is a környezeti fenntarthatóság témaköréhez kapcsolódtak. Kádár András, a Jane Goodall Intézet főtitkára előadásában bemutatta intézetük természetvédő tevékenységét, és gratulált ahhoz a szakmai munkához, melyet az Egyesített Bölcsőde a mindennapokban a Jane Goodall Intézet „Roots&Shoots" csoportjainak tagjaiként végez.
A tagbölcsődék elismerő okleveleket vehettek át a „Passzold vissza Tesó!” elnevezésű, használt mobiltelefon-gyűjtő kampányban elért kiemelkedő teljesítményükért a főtitkár úrtól.
Dr. Molnár Marcell, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusának egyetemi docense az állatasszisztált foglalkozások pedagógiai tevékenységekbe történő beillesztési lehetőségeit ismertette a hallgatósággal. Előadásában kiemelte, hogy a foglalkozások szervezése során miként kell körültekintően eljárni, hogy az állatok jóllétét maradéktalanul biztosítani tudják a pedagógusok. Az ismertető után a docens úr által hozott terápiás nyúllal, Puszedlivel, egy teknőssel és egy óriáskígyóval ismerkedhettek a részt vevő kollégák. Az élő állatokkal történő közvetlen találkozás számukra is hatalmas élményt nyújtott.
A bölcsődékben dolgozó munkatársak nemcsak a gyermekeket, de a családokat is támogatják, nemcsak a gyermekekre figyelnek oda, de a világra is, amelyben a kicsik majd felnőnek, ezzel a jövőt formálják nap mint nap. Az Egyesített Bölcsőde – Budafok-Tétény értékes közösségeként – a kerületi társintézményeinkkel együttműködve, egymást támogatva – látja el nevelő-gondozó tevékenységét a kisgyermekeket nevelő családokért.